FAQFAQ   SuchenSuchen   MitgliederlisteMitgliederliste   BenutzergruppenBenutzergruppen   RegistrierenRegistrieren 
 ProfilProfil   Einloggen, um private Nachrichten zu lesenEinloggen, um private Nachrichten zu lesen   LoginLogin 

Dieses Forum Freunden empfehlen


EDE auf Albanisch

 
Neues Thema eröffnen   Neue Antwort erstellen    www.EsperantoLand.de Foren-Übersicht -> In den Medien und im Internet
Vorheriges Thema anzeigen :: Nächstes Thema anzeigen  
Autor Nachricht
Helmut
Moderator
Moderator


Anmeldedatum: 22.07.2004
Beiträge: 847
Wohnort: Stemmert

   

BeitragVerfasst am: So Jun 07, 2009 12:51 pm    Titel: EDE auf Albanisch Antworten mit Zitat

Bota Sot ist die auflagenstärkste albanisch-sprachige Tageszeitung, die insbesondere auch von in Deutschland lebenden Albanern gelesen wird)
(Manuel Cebulla)

http://www.botasot.info/home.php?gjuha=0&category=14&id=18798

Pėrkthyesi gjerman pėr gjuhėn shqipe, Manuel Cebulla, kandidon pėr deputet
Myftar Halili, BOTA SOT
Para zgjedhjeve pėr paralamentin evropian

Tė dielėn me 7 qershor do tė mbahen zgjedhjet pėr Parlamentin Evropian nė Gjermani. Pėr herė tė parė paraqitet njė organizatė e re politike nė Gjermani me emrin Europa – Demokratie – Esperanto (Evropė – Demokraci – Esperanto), shkurt: EDE. Kryetari i shoqatės ėshtė Manuel Cebulla nga qyteti Essen i Gjermanisė. Ai njihet nė diasporėn shqiptare nė Gjermani si pėrkthyes pėr gjuhėn shqipe dhe njeri i angazhuar prej vitesh pėr Shqipėrinė dhe Kosovėn.
Nė Evropė mungon dialogu demokratik


Manuel Cebulla kandidon pėr EDE-n sė bashku me tė vetmin fitues gjerman tė Ēmimit Nobel pėr ekonominė, profesor Reinhard Selten. EDE qėndron jashtė spektrit politik dhe nuk ėshtė as e majtė as e djathtė. Synimi kryesor i EDE-s ėshtė zhvillimi i mėtejshėm i Evropės sė bashkuar pėr tė siguruar paqen dhe prosperitetin e qėndrueshėm pėr tė gjithė evropianėt. Kjo, sipas EDE, mund tė arrihet vetėm duke demokratizuar Bashkimin Evropian. Faktikisht BE-ja nuk ėshtė demokratike, sepse ligjet e BE-sė nuk bėhen nga Parlamenti, por nga qeveritė e shteteve anėtare.

EDE-ja propozon gjuhėn ndėrkombėtare Esperanto si mjet komunikues midis evropianėve. Esperanto ėshtė njė gjuhė 120-vjeēare e pėrhapur nė gjithė botėn dhe me disa milionė folės aktivė, e cila mund tė mėsohet disa herė mė lehtė dhe mė shpejt se sa ndonjė gjuhė kombėtare, megjithėse ėshtė njė gjuhė e larmishme dhe e pėrdorueshme nė tė gjitha sferat e jetės, siē dėfton p.sh. pėrdorimi i gjėrė i Esperantos nė internet. Esperanto mund tė shėrbejė si gjuhė midis evropianėve tė lirė dhe tė barabartė. Por EDE nuk do qė Esperanto t'i zėvendėsojė gjuhėt e tjera, nė tė kundėrtėn EDE angazhohet pėr mbrojtjen dhe pėrkrahjen e tė gjitha gjuhėve dhe kulturave tė Evropės.

EDE, siē thotė Cebulla, angazhohet jo vetėm nė fushėn e komunikimit dhe tė dialogut, por edhe nė fusha tė tjera. Kėshtu EDE kėrkon qė qytetarėt tė informohen objektivisht dhe nė mėnyrė tė gjithanshme qė tė kenė mundėsi tė mirėfilltė pėr tė marrė vendime pėr veten e tyre, dhe qė t'ju mundėsohet qytetarėve tė marrin pjesė aktivisht nė marrjen e vendimeve tė pėrbashkėta, p.sh. me anė tė referendumeve, dhe qė vendimet e qeverive dhe veprimet e administratave tė jenė sa mė transparente. EDE dėshiron po ashtu qė tė debatohet mbi ēėshtjet e rėndėsishme me sinqeritet duke thėnė se kush qėndron prapa propozimeve, kush i pėrkrah ato, sa kushton realizimi dhe sa fitim do tė ketė dhe kush janė ata qė pėrfitojnė dhe kush do tė humbė.
Shqiptarėt e kanė vendin me plotė tė drejtė nė qendėr tė Evropės


Pyetur mbi qėndrimin e tij ndaj sė ardhmes evropiane tė Shqipėrisė dhe tė Kosovės, kandidati i EDE-s, Manuel Cebulla, thotė: „Unė do tė pėrkrah anėtarėsimin e tė dyja vendeve nė BE si dhe nė NATO, nėse shumica e popullsisė nė Kosovoė dhe Shqipėri e dėshiron anėtarėsimin. Shqiptarėt janė popull evropian dhe janė properėndimor. Vendin e kanė me plotė tė drejtė nė qendėr tė Evropės. Anėtarėsimi i Shqipėrisė nė NATO ėshtė njė sukses i madh qė hap shumė perspektiva tė mira pėr Shqipėrinė dhe edhe pėr Kosovėn, dhe tregon qė shqiptarėt nuk janė vetėm popull punėtor, por edhe qė duan dhe mund tė marrin pėrsipėr pėrgjegjėsi ndėrkombėtare.“

Lidhur me rolin e BE-sė nė Kosovė, Cebulla thotė se „duhet pyetur dhe vlerėsuar se politikėn e kujt bėn BE-ja aktualisht nė Kosovė. Shqiptarėt nuk kanė nevojė pėr mbikėqyrės njerkė, por pėr miq tė vėrtetė. Roli i BE-sė nė Kosovė me siguri duhet dhe edhe do tė ndryshojė. Por pėr kėtė duhet bėrė mė shumė reklamė pozitive pėr shqiptarėt, Kosovėn dhe Shqipėrinė, sepse politikanė tė partive tė ndryshme dhe gazetarė tė mediave tė ndryshme nė vendet e BE-sė kanė akoma mendime tė gabuara. Shpresoj, vazhdon Manuel Cebulla, qė nė Parlamentin Evropian tė mund tė jap njė kontribut pėr promovimin e ēėshtjes shqiptare. Prandaj u bėj thirrje tė gjithė shqiptarėve me shtetėsi gjermane tė shkojnė nė votim me 7 qershor dhe tė vėjnė kryqin tek EDE.
Nach oben
Benutzer-Profile anzeigen Private Nachricht senden
Beiträge der letzten Zeit anzeigen:   
Neues Thema eröffnen   Neue Antwort erstellen    www.EsperantoLand.de Foren-Übersicht -> In den Medien und im Internet Alle Zeiten sind GMT + 1 Stunde
Seite 1 von 1

 
Gehe zu:  
Du kannst keine Beiträge in dieses Forum schreiben.
Du kannst auf Beiträge in diesem Forum nicht antworten.
Du kannst deine Beiträge in diesem Forum nicht bearbeiten.
Du kannst deine Beiträge in diesem Forum nicht löschen.
Du kannst an Umfragen in diesem Forum nicht mitmachen.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Deutsche Übersetzung von phpBB.de

Forum installiert und modifiziert von NoMoKeTo.de